


Můžete se kdykoli odhlásit.
Křimov
Křimov (něm. Krima).
Křimov byl založen Čechy na trase staré obchodní cesty z Čech do Saska. Název obce byl odvozen od vlastního jména Křima - Křimův dvůr. V 15. století Křimov přešel pod chomutovské panství a stal se poměrně bohatou vesnicí s mnoha drobnými památkami dokazující bohatou historii tohoto místa, k dnešnímu dni se však většinou nedochovaly. Zajímavá je místní pověst, pojednává o řezníkovi a pytlákovi v jedné osobě, kterého polesní a myslivci prostříleli skleněnými kulemi odlitými kouzelníkem z Kalku a v důsledku této události panovník zakázal veřejné nošení střelné zbraně.
Poloha obcí Křimovska na říšské silnici byla výhodou v době míru, kvetl zde obchod. Ve válečných letech však znamenala utrpení, drancování a ničení vesnic. Roku 1813 tu tábořili vojáci, kteří táhli na Napoleona, a zde praví pověst o vzniku loučky poblíž Krásné Lípy, kde roste koniklec otevřený (Pulsatilla patens). Prý zde bylo složeno seno pro potřeby armády dovezené z Alp.
Další válečnou zajímavostí je, že 900 zajatých francouzských vojáků bylo uvězněno v kostele sv. Anny v Křimově. Po jejich odchodu byl chrám natolik znečištěn, že musel být znovu řádně vysvěcen. V roce 2009 byla obcí provedena rekonstrukce kostela a posléze i historických varhan.
Velmi smutně se Křimova dotkl konec 2. světové války. Z Reizenhainu do Chomutova vedl „pochod smrti“, tedy pochod vězňů z německých koncentračních táborů. Po trase se nachází několik hromadných hrobů.
V roce 1958 byla vystavěna přehrada Křimov, která zásobuje nejen Chomutovsko pitnou vodou.
Za zmínku jistě stojí i Křimovské nádraží postavené roku 1872 na trati Chomutov – Vejprty. Společnost LOKO-MOTIV zde provozuje železniční muzeum a pořádá i jízdy s parními lokomotivami.